Nawigacja

Szef CBA Andrzej Stróżny

Szef CBA Andrzej Stróżny ur. 3 kwietnia 1970 r., polski funkcjonariusz służb specjalnych (ABW, CBA) oraz Policji, żołnierz Wojska Polskiego.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu w latach 1990–1992 zasadniczej służby wojskowej w Żaganiu rozpoczął służbę w Policji. Pełnił funkcję Kierownika Sekcji Zabójstw oraz Zastępcy Naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu. Zakończył służbę w Policji w stopniu starszego aspiranta.

1 października 2006 r. rozpoczął służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako pełniący obowiązki Dyrektora Departamentu Postępowań Karnych. Następnie, od 1 kwietnia do 21 listopada 2007 r., był dyrektorem Departamentu Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej (przekształconego z dniem 27 września 2007 r. w Departament Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej). W latach 2008–2015 kontynuował służbę w ABW na stanowisku eksperta (w pionie zwalczania terroryzmu i pionie kontrwywiadu). W grudniu 2015 r. objął stanowisko dyrektora Delegatury ABW w Katowicach w stopniu kapitana. Po restrukturyzacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wrześniu 2017 r. właściwość miejscowa Delegatury ABW w Katowicach obejmowała, oprócz województwa śląskiego, także województwa: łódzkie, małopolskie i opolskie. Służbę w ABW zakończył w stopniu pułkownika.

20 lutego 2020 r. decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego został pełniącym obowiązki Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Z dniem 20 maja 2020 r. Prezes Rady Ministrów powołał płk. Andrzeja Stróżnego na Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W czasie pełnienia służby był wielokrotnie nagradzany państwowymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem Zasłużony Policjant.

 

Metadane

Data publikacji 25.02.2020
Data modyfikacji 30.07.2020
Podmiot udostępniający informację:
BIP - Centralne Biuro Antykorupcyjne
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Osoba udostępniająca informację:
Małgorzata Matuszak-Tocha
Osoba modyfikująca informację:
Małgorzata Matuszak-Tocha
do góry