Służbę w CBA może pełnić osoba:
- posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie;
- korzystająca z pełni praw publicznych;
- wykazująca nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną;
- która nie była skazana za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie i wymagane kwalifikacje zawodowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby;
- która nie pełniła służby zawodowej, nie pracowała i nie była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa, wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Nabór do CBA odbywa się w formie "mieszanej", tzn. tradycyjnej polegającej na przyjmowaniu i rozpatrywaniu ofert kandydatów samodzielnie zgłaszających się do służby, aktywnej polegającej na bezpośrednim wyszukiwaniu potencjalnych kandydatów, oraz wewnętrznej weryfikacji polegającej na kierowaniu (przesuwaniu) zatrudnionych już wcześniej w CBA funkcjonariuszy na adekwatne stanowiska, zgodnie z ujawnionymi przez nich w trakcie służby umiejętnościami, predyspozycjami, etc. (np. ze stanowisk analitycznych na operacyjne, czy odwrotnie).
Nabór prowadzony jest w oparciu o następujące zasady:
- konkurencyjności ofert - nabór ma charakter konkursowy;
- celowości poszukiwań- rekrutacja kandydatów o kompetencjach i potencjale pożądanym dla kultury organizacyjnej firmy
- centralnej weryfikacji - ocena predyspozycji kandydata do służby w CBA dokonywana jest przez Komisję powoływaną przez Szefa CBA i odbywa się tylko w Centrali CBA.
Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydata obejmuje:
- złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;
- sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym;
- badania psychologiczne mające na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych;
- przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;
Na rozmowę kandydat stawia się z wypełnioną ankietą bezpieczeństwa, która przynosi w zaklejonej kopercie. - postępowanie sprawdzające, określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
- ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w CBA.
W stosunku do kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w CBA na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji, postępowanie kwalifikacyjne może być rozszerzone o czynności mające na celu sprawdzenie przydatności kandydata do służby na takim stanowisku, w tym o przeprowadzenie badania poligraficznego.
Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do funkcjonariuszy lub byłych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji i Straży Granicznej można ograniczyć do przeprowadzenia czynności określonych pkt 1 i 2.
Przy ostatecznej ocenie predyspozycji kandydata do służby w CBA bierze się pod uwagę w szczególności:
- opinie z badań psychologicznych i lekarskich;
- doświadczenie zawodowe;
- poziom i/lub kierunek jego wykształcenia;
- wiek kandydata;
- znajomość języków obcych;
- posiadanie dodatkowych kwalifikacji i/lub uprawnień.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zastrzega sobie możliwość odpowiadania jedynie na wybrane oferty.
Biuro Kadr i Szkolenia CBA, działając z upoważnienia Szefa CBA, może odmówić poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo postępowanie takie przerwać w każdym czasie bez podania przyczyn, w sytuacji niespełnienia przez kandydata wymogów określonych w ustawie a także w przypadku uznania kwalifikacji lub predyspozycji kandydata za niewystarczające do pełnienia służby w CBA.